مقالات تخت خواب

7 نکته در مورد تشک های بیمارستانی (کاربرد، ویژگیها و ساختار)

زمان مطالعه: 6 دقیقه

 

کاربرد اصلی تشک های بیمارستانی

تشک های بیمارستانی بیشتر برای استفاده در بیمارستان ها، مراکز نگهداری و آسایشگاه های سالمندان در نظر گرفته و برای پیشگیری و درمان زخم بستر و راحتی بیماران بستری طراحی می شوند.

ویژگیها و عملکرد تشک های بیمارستانی

این تشک ها اغلب دارای ویژگی های پیشرفته تر مانند سیستم های فشار متناوب، گردش هوا و ضد زخم بستر حرفه ای هستند.

سیستم فشار متناوب در تشک های بیمارستانی، فشار وارده بر نقاط حساس بدن را به به حداقل می رساند همچنین برخی از آنها دارای سیستم  پمپاژ هوا هستند که با ایجاد حالت شناوری، فشار را به صورت متناوب تغییر می دهد. این امر باعث می شود ، خونرسانی به بافت ها بهبود  یابد و  از تجمع گرما و  رطوبت در سطح تشک جلوگیری شود که این امر می تواند در پیشگیری از زخم های فشاری بسیار موثر واقع شود.

مواد و ساختار تشک های بیمارستانی

یکی از مواد رایج در ساخت تشک های بیمارستانی، فوم پلی اورتان با دانسیته بالا است که انعطاف پذیر و نرم هست و می تواند فشار را به خوبی پخش کنند. گونه ویژه ای از فوم به نام “ویسکوالاستیک” نیز در تشک های پزشکی استفاده می شود که قابلیت جذب ضربه و سازگاری با شکل بدن را دارد.

مواد دیگری مانند لاتکس طبیعی یا مصنوعی نیز در تشک های بیمارستانی به کار می روند. لاتکس دارای ویژگی های فنری بوده و توانایی بازگشت به شکل اولیه را دارد که برای حمایت از بدن مناسب است.

برخی تشک ها از ترکیب چند ماده مانند فوم و لاتکس یا فوم و ژل ساخته می شوند. لایه های ژل نیز می توانند به عنوان یک سطح نرم و کاهنده فشار در تشک های پیشرفته استفاده شوند.

از نظر ساختاری، تشک های بیمارستانی معمولا دارای چندین لایه هستند که هر کدام نقش خاصی را ایفا می کنند. لایه های زیرین برای حمایت و لایه های رویی برای کاهش فشار و راحتی طراحی شده اند. برخی مدل ها نیز سیستم های تهویه هوا یا پمپ های هوا دارند که گردش هوا را بهبود می بخشند.

روکش یا پوشش تشک های بیمارستانی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این پوشش ها از جنس مواد ضد آب، آنتی باکتریال و قابل شستشو هستند تا بتوانند در محیط بیمارستانی استفاده شوند. برخی مدل ها حتی دارای روکش های ضد الکتریسیته ساکن هستند.

 

حتما مطالعه کنید
نکات مهم در خرید کالای خواب

این مطلب را نیز بخوانید: همه چیز در خصوص تشک طبی

 

استانداردها و الزامات تشک های بیمارستانی

ایمنی و مقاومت در برابر آتش:
تشک های بیمارستانی از مواد مقاوم در برابر آتش ساخته شده و قابلیت مهار شعله را دارا می باشند. آنها باید استانداردهای آتش سوزی مانند NFPA را رعایت کنند تا از خطر آتش سوزی در بیمارستان ها جلوگیری شود.

قابلیت تمیز شدن و ضدعفونی:
این دسته از تشکها با پوششی از پارچه های آنتی باکتریال، ضد آب و مقاوم در برابر ترشحات بدن تهیه می شوند که قابلیت تحمل مواد ضدعفونی کننده مختلف مانند محلول های بر پایه کلر، الکل، آمونیوم کواترنر و پراکسید هیدروژن را دارند. برخی دیگر قابلیت تحمل فرایند اتوکلاو کردن (استریل کردن با بخار داغ) را دارا می باشند و در نهایت این تشک ها نباید محیطی را برای رشد باکتری ها، قارچ ها و سایر میکروارگانیسم ها فراهم کنند.

استانداردهای سازمان های بهداشتی:
سازمان هایی مانند انجمن بهداشت و ایمنی آمریکا (AAMI)، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و سازمان استاندارد بین المللی (ISO) الزامات و دستورالعمل هایی را برای تشک های بیمارستانی تعیین می کنند که باید رعایت شوند.

کنترل انتشار گازها و آلرژن ها و استانداردهای الکتریکی و الکترو مغناطیسی:
این تشک ها عاری از مواد سمی، فرار و آلرژن های تنفسی مانند فرمالدهید، فنالات و سایر افزودنی های خطرناک هستند، همچنین تشک هایی که دارای سیستم های برقی یا الکترونیکی هستند، باید استانداردهای مربوط به تداخلات الکترو مغناطیسی و ایمنی الکتریکی را رعایت کنند و از نظر خطرات برق گرفتگی، اتصال زمین، حفاظت در برابر جریان های خطرناک و غیره ایمن باشند. در آخر این تجهیزات نباید میدان های الکترو مغناطیسی مضری را منتشر کنند تا از تداخل با سایر تجهیزات الکترونیکی- پزشکی جلوگیری شود.

انواع تشک های بیمارستانی

تشک های فشار متناوب (Alternating Pressure):
با استفاده از این تشک ها، نیاز به جابجایی دستی بیمار برای تغییر وضعیت کاهش می یابد که باعث صرفه جویی در نیروی کار می شود. همچنین این تشک ها به ویژه برای بیماران با ریسک بالای زخم بستر، افراد سالمند، بیماران فلج یا دارای محدودیت حرکتی مناسب هستند.

تشک های گردان((Lateral Rotation):
مکانیزم عملکرد تشک های گردان به این صورت است که  سلول های هوایی این تشک ها که به صورت ردیف های طولی و عرضی چیده شده اند با یک پمپ هوا پر می شوند و  یک سیستم کنترل فشار هوا، میزان هوای ورودی به سلول ها را تنظیم می کند.

چرخش جانبی سیستم کنترل به صورت متناوب، سلول های سمت چپ یا راست را پر یا خالی می کند که باعث می شود بدن بیمار به آن سمت متمایل شده و حدود 20 تا 40 درجه به سمت چپ یا راست بچرخد.

تایمر و کنترل زمان بندی چرخش جانبی توسط یک تایمر کنترل می شود که زمان چرخش به سمت چپ و راست و همچنین زمان توقف در هر وضعیت را تنظیم می کند. این زمان بندی معمولا هر 30 دقیقه تا 2 ساعت انجام می شود.

 برخی مدل های پیشرفته دارای سیستم های حسگر هستند که حرکات ناگهانی یا غیر عادی بیمار را تشخیص می دهند و فرایند چرخش را متوقف می کنند تا از آسیب احتمالی جلوگیری شود.

تشک های ضد زخم بستر(Anti-Decubitus):
تشک های ضد زخم بستر از فوم هایی تشکیل شده که دارای خاصیت انعطاف پذیری و شکل پذیری بالایی است که به واسطه گردش هوا و کاهش رطوبت از رشد باکتری ها و ایجاد زخم جلوگیری می کنند.

تشک های هوایی(Air Mattresses):
این تشک ها برای استفاده در مراقبت های خانگی، سفر و موقعیت های اضطراری طراحی شده اند، به راحتی باد شده یا هوای داخل آنها تخلیه می شود که این ویژگی امکان جمع شدن و حمل آسان آنها را فراهم می کند همچنین از مواد مقاوم و ضد نشتی ساخته شده اند تا از خالی شدن ناگهانی هوا جلوگیری شود و در برخی مدل ها دارای سطح ضد لغزش هستند که از لیز خوردن و سر خوردن بیمار جلوگیری می کنند. 

 

حتما مطالعه کنید
مزایا و معایب استفاده از تشک مموری فوم

عمر مفید تشک های بیمارستانی

عوامل مختلفی بر طول عمر این تشک ها تأثیرگذار هستند، از جمله:

کیفیت مواد و ساخت: تشک هایی که از مواد با کیفیت بالا و طراحی و ساخت مرغوب برخوردارند، معمولاً عمر بیشتری خواهند داشت.

شرایط استفاده: تشک هایی که در معرض رطوبت زیاد، مواد شیمیایی، آلودگی و فشار بیش از حد قرار می گیرند، زودتر فرسوده می شوند.

تعداد چرخه های فشرده سازی و باز شدن: تشک هایی که دارای سیستم های باد و تخلیه هوا هستند، مانند تشک های فشار متناوب، با تعداد زیاد دفعات فشرده سازی و باز شدن، سریعتر از حالت عادی خارج می شوند.

بار وزنی: تشک هایی که تحت بار وزنی بیشتری قرار می گیرند، سریعتر فرسوده می شوند. بنابراین، برای بیماران سنگین تر، ممکن است نیاز به تعویض زودتر تشک باشد. با توجه به این عوامل، عمر مفید تشک های بیمارستانی می تواند از 2 تا 5 سال یا بیشتر متغیر باشد.

تفاوت تشک های بیمارستانی و طبی

تشک های طبی و تشک های بیمارستانی هر دو برای کاربردهای پزشکی و مراقبت های بهداشتی طراحی شده اند، اما تفاوت هایی بین آنها وجود دارد.

  1. تشک های بیمارستانی بیشتر برای استفاده در بیمارستان ها، مراکز نگهداری و آسایشگاه های سالمندان در نظر گرفته شده اند و برای پیشگیری و درمان زخم بستر و راحتی بیماران بستری طراحی می شوند اما تشک های طبی برای استفاده خانگی، مراقبت در منزل و کاربردهای پزشکی کوتاه مدت مناسب هستند.
  2. تشک های بیمارستانی اغلب دارای ویژگی های پیشرفته تر مانند سیستم های فشار متناوب، گردش هوا و ضد زخم بستر حرفه ای هستند ولی تشک های طبی معمولا ساده تر بوده و ویژگی های محدودتری دارند.
  3. تشک های بیمارستانی از مواد با کیفیت بالاتر و گران تر مانند لاتکس، فوم های ویژه و پارچه های آنتی باکتریال ساخته می شوند تا استانداردهای بیمارستانی را برآورده کنند ولی تشک های طبی معمولا از مواد ارزان تر و کیفیت پایین تری مانند فوم های معمولی و پارچه های ساده تر ساخته می شوند.
  4.  تشک های بیمارستانی به دلیل کیفیت بالا، ویژگی های پیشرفته و رعایت استانداردهای سخت گیرانه تر، گران تر، ولی تشک های طبی معمولا ارزان تر هستند.

 

حتما مطالعه کنید
لحاف روتختی چیست و در چند نوع است ؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button