مقالات روتختی

شستشوی لحاف روتختی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

شستشوی لحاف روتختی

همواره شستن و نگهداری از لحاف روتختی نگرانی خیلی از اشخاص می‌باشد. کارشناس‌ها توصیه کرده لحاف روتختی را سالیانه یک بار و با آب سرد شستشو دهید. این کار می‌تواند با ماشین لباسشویی یا دست صورت بگیرد. می‌توان لحاف روتختی را در دستگاه خشک کن ، محیط بیرون خانه یا در فضای منزل به واسطه‌ی یک فن خشک نمود. اگر شستن و نگهداری لحاف روتختی برای شما مهم بوده به نکات زیر توجه کنید.

شستشوی لحاف روتختی

شستشوی لحاف روتختی

  • شستن لحاف روتختی

اول اطراف لحاف روتختی را ارزیابی نمایید. به دنبال یک برچسب که دارای نکته‌هایی برای شستن و خشک کردن بوده، باشید. اگر راهنمایی پیدا کردید.براساس دستورالعمل گفته شده کار را انجام نمایید. قسمت‌های تزئینی، تکه دوزی، درزهای شکافته شده و توری‌های روی لحاف را بررسی کنید. به علاوه لحاف روتختی را از نظر رنگ یا طرح هم چک نمایید.

لحاف‌های تزئینی را نمی‌توان با ماشین شستشو داد. درزهای شکافته شده را باید پیش از شستن لحاف تعمیر کنید. لحاف‌هایی با رنگ روشن امکان داشته رنگ پس دهند. می‌توانید با یک ملحفه سفید نخی که درون آب داغ فرو برده تست نمایید. ملحفه سفید را به قسمت پر رنگ لحاف زده و اگر دیدید که رنگ پس خواهد داد می‌توانید یک مایع ویژه‌ی پارچه‌هایی را که رنگ می‌دهند در ماشین مورد استفاده قرار دهید. یک ماده شوینده مناسب انتخاب نمایید. یک ماده شوینده مایع که فاقد عطر و رنگ و هیچ نوع ماده نرم کننده و براق کننده یا سفیدکننده‌ای بوده را انتخاب نمایید.می‌توان قرص ماشین لباسشویی ویژه‌ی لحاف روتختی هم به کار ببرید.

حتما مطالعه کنید
بهبود ظاهر و کیفیت تشک خوشخواب با کاور تشک

در شرایط خاص شامپو بچه را هم می‌توان به جای مایع لباسشویی مورد استفاده قرار داد. برای مثال، صابون کاستیل برای شستن لحاف روتختی مناسب است. آب سرد و چرخه ملایم و کوتاه ماشین را استفاده نمایید. اگر لحاف شما ظریف بوده یا جنس آن پنبه‌ای نبوده، می‌توان آن را در یک وان بزرگ با دست شست. صبر کرده که مایع شوینده کاملاً حل شود. بعد لحاف روتختی را به آهستگی در آب هم بزنید. به هیچ وجه آب داغ را برای شستن لحاف مورد استفاده قرار ندهید.

حالت‌های معمولی و سریع ماشین لباسشویی را هم هرگز برای شستشوی لحاف به کار نبرید. اگر لحاف زرد شده یا بوی سیگار گرفته باشد، یک شب آن را در آب سرد خیس نمایید. امکان دارد بخواهید لحاف را برای مرتبه‌ی دوم در آب سرد بدون مایع شوینده آبکشی کنید، تا اطمینان حاصل کرده که هیچ نوع مایعی در درون آن باقی نمانده است.

  • خشک کردن لحاف روتختی

لحاف روتختی را با دقت به مکان خشک کردن انتقال دهید. در حین جابجایی مراقب بوده لحاف آویزان نشود. مثل یک نوزاد با دقت آن را جابه‌جا نموده و به هیچ وجه آن را از یک سمت نکشید. اگر همه‌ی وزن لحاف را تنظیم نکنید امکان دارد که به بافت پارچه‌ی لحاف صدمه وارد شود. درجه‌ی خشک کن را روی کم تنظیم نمایید. این شیوه را برای لحاف‌های روتختی تازه خریداری شده مرغوب و جنس خوب مورد استفاده قرار دهید. شما می‌توانید این شیوه را برای خشک کردن کامل لحاف به کار ببرید. به علاوه می‌توانید با پهن کردن لحاف روی سطح در محیط بیرون هم آن را خشک کنید.

حتما مطالعه کنید
دلیل استفاده از محافظ تشک

به هیچ وجه لحاف روتختی را اتو نکرده و یا آن را در زیر نور مستقیم آفتاب نگذارید. لحاف را در محیط بیرون بادخور نمایید. شما می‌توانید لحاف را در محیط بیرون از منزل برای خشک شدن در برابر باد قرار دهید. اگر لحاف گرد و غباری بوده، یا بوی بد گرفته باشد، یک محل مناسب در سایه پیدا کنید و آن را در معرض باد قرار دهید. مراقب بوده که نور مستقیم خورشید به بافت پارچه صدمه‌ای نزند. تلاش کرده لحاف روتختی را در یک بالکن بر روی چوب لباسی آویزان کرده یا آن را بر روی زمین پهن نمایید. اگر آن را روی زمین پهن کرده در زیر و روی آن یک ملحفه تمیز قرار دهید. به علاوه می‌توانید لحاف روتختی را کاملاً در بالکن با هوای آزاد خشک نمایید. اگر پرندگان شما را نگران خواهند کرد می‌توانید یک ملحفه را در زیر و روی آن مورد استفاده قرار دهید. وقتی که یک سمت لحاف تقریباً خشک شد می‌توانید آن را برگردانید. اگر هوا برای خشک کردن در محیط بیرون مناسب نیست ، با انداختن لحاف برروی یک جالباسی در درون منزل می‌توان آن را خشک نمود. می‌توان یک فن را که به آرامی و افقی باد را روی لحاف متمرکز خواهد کرد هم به کار ببرید.

  • نگهداری از لحاف روتختی

اگر تنها زمانی که لحاف آلوده شده باشد آن را بشورید طول عمر آن بیشتر خواهد شد. لحاف را سالانه یکبار شسته اگر حتی هر روز آن را مورد استفاده قرار می‌دهید. در این میان می‌توانید با به کار بردن جالباسی در محیط بیرون خانه چندبار لحاف روتختی را در معرض هوا قرار دهید. اگر لحاف شما جنبه تزئینی داشته و استفاده از آن مشکل بوده، توصیه خواهد شد که به جای تمیز کردن آن چند بار آن را در محیط بیرون خانه هوادهی نمایید.

حتما مطالعه کنید
پتو مناسب تشک خوشخواب

اگر لحاف روتختی به واسطه‌ی کودکان، حیوانات یا اشخاص دارای آلرژی مورد استفاده قرار بگیرد امکان داشته احتیاج باشد که سالانه چند مرتبه آن را شستشو داد. می‌توان بدون شستن لحاف را تازه و تمیز نگه داشت. تلاش کرده لحاف را در یک کیف بسته و بدون درز قرار داده و داخل آن یک یا دو قرص نگهدارنده بگذارید. به علاوه می‌توانید به صورت متناوب از خوشبوکننده محصولات نخی برای ثبات رنگ آن استفاده نمایید. در صورت احتیاج ، به شکل موضعی لحاف روتختی را پاک نمایید.

شما می‌توانید لکه‌های ایجاد شده بر روی لحاف را به صورت موضعی به واسطه‌ی ضربه زدن با سرکه سفید یا صابون رقیق شده با آب تمیز کنید. مراقب بوده که پارچه را روی لحاف نکشانده و تنها برروی لحاف روتختی ضربه بزنید. به هیچ وجه صابون یا مایع حاوی سفیدکننده را به کار نبرید. خط‌های سفید رنگ را می‌توانید به واسطه‌ی یک پارچه‌ی نم‌دار برطرف کنید. خط‌های تیره که بر اثر مداد ایجاد شده را هم می‌توانید به واسطه‌ی یک پاک کن به آهستگی از میان ببرید. لحاف روتختی خود را در یک کیسه‌ی پارچه‌ای در مکانی تاریک و خشک نگهداری نمایید. اگر لحاف را مورد استفاده قرار نمی‌دهید آن را در یک کیسه‌ی نخی بگذارید. اطمینان حاصل کنید که لحاف تمیز می‌باشد. ماهی یک بار آن را از کیسه بیرون آورده و بعد از تغییر هوای درون آن در یک محیط بیرونی ، مجدداً بسته بندی نمایید.

نگهداری از لحاف روتختی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button