مقالات کالای خواب

آشنایی با نحوه شستن پتو در خانه با دست یا ماشین لباسشویی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

آشنایی با نحوه شستن پتو در خانه با دست یا ماشین لباسشویی

فروشگاه مهد تشک  ارائه کننده انواع کالای خواب از جمله تشک خوشخواب و طبی ، انواع سرویس خواب ، بالش ، روتختی و ….شما را به خواندن این مطلب دعوت می کند.

آیا تاکنون به تاثیر پتو در سلامت خواب فکر نموده‌اید؟ پتوها وسایلی بوده که به طور روزانه با بدن در تماس می‌باشند. نوع‌های گوناگون پتو و متریال استفاده شده در آن‌ها ، موجب به وجود آمدن تفاوت در چگونگی شستن پتو و خشک کردن آن شده است. شستن پتو در خانه به ظاهر کار دشواری می‌آید و شاید فکرکنید از پس شستن پتو در خانه برنخواهید آمد و آن را به خشکشویی خواهید سپرد. اینکه پتو را به خشکشویی بدهید خیلی آسان‌تر می‌باشد. ولی در صورتی که قصد داشته شستن پتو را در منزل انجام دهید بد نیست درمورد چند نکته آگاهی داشته باشید. شستشوی پتو مانند شستن انواع پرده و لباس با خصوصیات و شرایط ویژه‌ای همراه می‌باشد. مانند شستن پرده در حین شستشوی انواع پتو هم باید به جنس و الیاف ساخته شده در آن توجه کنید.

شستشوی پتو در خانه

در حین شستن پتو باید به چه مواردی توجه کرد

در این بخش بعضی از مواردی که در حین شستن پتو باید در نظر گرفته شود را نام خواهیم برد.

 • برچسب شستشوی پتو را چک نمایید

اطلاع داشتن از نشانه‌های شستشو به شما کمک خواهد کرد بهتر نسبت به شستن پتو تصمیم بگیرید. این برچسب‌ها تعیین خواهند کرد برای شستشوی پتو باید چطور عمل کرد ، آیا لازم می‌باشد آن را با دست بشورید یا باید حتما شستشوی پتو را به خشکشویی واگذار نمایید. در نتیجه لازم می‌باشد به این نکته دقت بیشتری داشته باشید.

 • وزن پتو و موقعیت لباسشویی را در نظر داشته باشید
حتما مطالعه کنید
تشک خوشخواب رویال

شاید اولین موضوعی که حین شستن پتو در خانه باید به آن دقت داشته باشید وزن پتو باشد. گاهی اوقات شستشوی پتوی دونفره که پتویی سنگین بوده و با خیس شدن حتی سنگین‌تر هم خواهد شد در یک لباسشویی معمولی امکان پذیر نیست. باید مطلع باشید لباسشویی شما تا چند کیلوگرم وزن را حین شستشو تحمل خواهد کرد. این موضوع حتما در دفترچه راهنمای آن نوشته شده است. اگرچه شاید مطلع نباشید پتو حین خیس شدن چند کیلوگرم سنگین‌تر خواهد شد ولی ضروری بوده بدانید کمترین وزنی که ممکن است یک پتوی خیس به خود بگیرد شش کیلوگرم می‌باشد. در نتیجه لباسشویی شما باید حداقل تا شش کیلوگرم وزن را تحمل نماید. به جزء این‌ها باید مد نظر داشت هر چه فضای لباسشویی برای شستشوی یک پتوی بزرگ یا حتی شستن پرده‌های توری و ساده ، کوچک باشد آن‌ها را نه تنها خوب تمیز نخواهد کرد بلکه احتمال دارد باعث چروک شدن آن‌ها هم شود.

مراحل شستشوی پتو در خانه

اگر اطمینان حاصل کردید که پتوی شما قابل شستشو در خانه بوده و لباسشویی شما هم توانایی شستشوی آن را دارد ، شستن پتو را بر اساس مرحله‌های زیر انجام دهید :

 • تکان دادن پتو را در محیط باز

بدون تردید پتو هم مثل هر وسیله‌ی دیگری در خانه امکان دارد گرد و غبار به خود بگیرد. در نتیجه ضروری می‌باشد که قبل از شستن پتو ، گرد و خاک آن را بتکانید. این کار را حتما در محیط باز انجام داده تا به حساسیت دچار نشوید. اگر اولین باری بوده که پتو را می‌شورید شاید بهتر بوده چک نمایید آیا رنگ پس خواهد داد یا خیر. برای این کار یک گوشه پنهان از پتو را با یک پنبه خیس کمی نم‌دار نمایید ، بعد یک پارچه سفید را به آن مالیده تا ببینید رنگ می‌گیرد یا خیر. اگر رنگ نداد می‌توانید با خیال آسوده نسبت به شستن آن اقدام نمایید.

 • انداختن پتو در ماشین لباسشویی

اگرچه معمولاً پتوها برچسب شستشو داشته ولی در صورت عدم برچسب از شستن آن‌ها در دمای خیلی داغ ممانعت نمایید. شاید بهتر است پتویی که نشانه‌های شستشو نداشته را در همان کمترین دما ، یعنی سی درجه شستشو دهید. بیش از حد مواد شوینده را به کار نبرید چون که امکان دارد به خوبی حل نشود و پودر شوینده روی پتو باقی بماند و بعدها برای شما حساسیت به وجود بیاورد. در نتیجه شاید بهتر بوده شستن پتو با کمترین حد پودر لباسشویی صورت بگیرد . به علاوه کمترین نرم کننده را برای نرم نگه داشتن آن مورد استفاده قرار دهید. در بعضی مواقع حتی استفاده از نرم کننده هم توصیه نمی‌شود.

 • به خشک کردن پتو توجه نمایید
حتما مطالعه کنید
اهمیت استفاده از تشک طبی پاکتی خوشخواب

شاید به نظر برسد خشک کردن پتو هم مثل هر شستشوی دیگری به آسانی صورت می‌گیرد ولی بهتر می‌باشد از خشک کردن پتو با حرارت خشک کن لباسشویی خودداری نمایید. در عوض تنها کافی می‌باشد آب اضافی باقی مانده در پتو از بین برود و بعد می‌توانید پتوی نم‌دار را تا کرده و چند حوله لا به لای آن قرار داده تا نم آن گرفته شود. به علاوه بهتر می‌باشد پتو را در هوای آزاد قرار داده تا خشک شود.

شستن پتو با دست

 • اگر برچسب شستشوی پتو مشخص کرد که باید پتو را با دست بشورید ، مرحله‌ی زیر را طی نمایید.
 • آب بسیار داغ را برای شستشوی پتوی پشمی به کار نبرید.
 • به آهستگی پتو را در آب فشار داده و بچلانید تا مواد شوینده و آب به خوبی وارد آن شوند.
 • مثل شستن پتو با لباسشویی ، در شستشو با دست هم ضروری بوده اول گرد و غبار پتو تکانده شود.
 • آب را خالی کرده و با آب سرد پتو را بشورید تا مواد شوینده باقی مانده در آن هم به خوبی شسته شود.
 • کمی پودر لباسشویی که قدرت پاک کنندگی ملایمی داشته داخل آب ریخته و بگذارید پتو نیم ساعت خیس بخورد.
 • اگر حمام شما دارای وان بوده می‌توانید از آن برای شستشوی پتو با دست کمک بگیرید. وان را پر آب کرده و پتو را در آن بگذارید تا خوب خیس شود. اگر وان ندارید لازم بوده یک تشت بزرگ یا سینک ظرفشویی را از آب پر نمایید.
 • احتیاج می‌باشد تا پتو را در جایی قرار دهید که به خوبی آب آن بیرون رود. اگر می‌توانید با فشردن پتو این کار را انجام داده یا در جایی آن را در هوای آزاد پهن کرده تا هم خشک شود و هم آب باقی مانده در آن تخلیه شود.
حتما مطالعه کنید
تشـک های بادی

شستن پتو با دست

سخن آخر درباره‌ی شستشوی پتو

شستن پتو در خانه کار راحتی نمی‌باشد. در نتیجه پیش از هر اقدامی خوب فکر نمایید. ببینید آیا احتیاج به این کار بوده یا خیر. بهتر می‌باشد خوب فکر کرده و در صورتی که قادر نیستید این کار را انجام بدهید حتما پتو را به خشکشویی داده تا برای شما این کار را انجام دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button