مقالات متفرقه

تاثیر دیر خوابیدن بر روی بدن

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تاثیر دیر خوابیدن بر روی بدن

 

تاثیرات دیر خوابیدن

هرچیزی زمان مخصوص به خود را دارد و باید در زمان مناسب خود انجام شود خوابیدن نیز از این قاعده مستثنا نیست. انسان باید در زمان مناسب بخوابد.

برای داشتن یک روز خوب و پرانرژی باید خواب مناسب و کافی والبته کاملی داشته باشیم. تا بتوانیم روز خوبی را در پیش داشته باشیم. توجه داشته باشید که ۷ تا ۹ ساعت خواب مناسب به تنظیم فکر انسان کمک می‌کند.

در ادامه تاثیرات دیر خوابیدن را برایتان توضیح می دهیم:

کاهش سیستم ایمنی بدن

یکی از اثراتی که دیر خوابیدن بر بدن می گذارد این است که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند. کمبود خواب قطعاً سیستم ایمنی را به هم می ریزد و علاوه بر این، توانایی مبارزه با ویروس در آن کاهش پیدا می کند.

چاق شدن

مطالعات نشان می دهد افرادی که کمتر از هفت ساعت در طول شب میخوابند نسبت به کسایی که خواب مناسب دارند، چاق تر هستند. زیرا آشفتگی در خواب باعث کاهش سطح لپتین می شود که یک ماده شیمیایی است که به شما احساس سیری می دهد. همچنین سطح گرلین را افزایش داده که یک هورمون تحریک کننده گرسنگی است.

سلامت ذهنی را کاهش میدهد

کم خوابی در شب باعث کلافگی و بد خلقی افراد می شود که ممکن است اثرات بلند مدت آن افسردگی و اضطراب باشد. زمانی که افراد دچار مشکلات روحی می شوند، باید عادت های خواب خود را بررسی کنند. احتمالا خیلی از آن ها شب ها کمتر از ۶ ساعت می خوابند.

باعث کم شدن میل جنسی می شود

افرادی که به اندازه کافی در شب نمی خوابند، میل جنسی کم تری دارند. مردانی که از آپنه خواب رنج می برند، یعنی اختلالی که مشکلات تنفسی را در خواب ایجاد می کند، باعث می شود که فرد از خواب بپرد. این افراد معمولا سطحتستوسترون کم تری دارند که میل جنسی آن ها را کاهش میدهد.

دیر خوابیدن موجب مشکلات قلبی می شود

دیر خوابیدن یا شب بیداری می تواند عاملی برای مشکلات قلبی، افزایش فشار خون و سطح بالای مواد شیمیایی خاصی شود که عاملی برای التهاب هستند و به قلب فشار وارد کنند.

حتما مطالعه کنید
چگونه یک خواب خوب داشته باشیم

کاهش تمرکز با دیر خوابیدن

زمانی که مغز به اندازه کافی استراحت نکرده باشد، تمرکز هنگام انجام کار، مطالعه، ارتباط با افراد دیگر کاهش پیدا می کند. در واقع حس می کنید که هیچ وقت تمرکز نداشته اید و فقط به افراد خیره می شوید و شبیه احمق ها به نظر می رسید. همچنین باعث کج خلقی نیز می شود. پس اگر خودتان شب ها دیر می خوابید و همکارتان خواب شبانه روزی کافی دارد، احتمالاً همیشه از آن هاعقب هستید.

دیرخوابیدن و غمگین بودن

انسان ها برای شاد شدن نیاز به ترشح دوپامین دارند. زمانی که شب ها دیر می خوابید، این ماده شیمیایی دیگر تولید نمی شود و در نتیجه بدن با کمبود آن مواجه شده و ناخودآگاه احساس غمگینی و نارضایتی دارد که می توان آن را یکی از عوارض جانبی اصلی شب زنده داری دانست.

این ها بخشی از عوارضی بود که دیر خوابیدن یا کم خوابی به همراه دارد.بهتر است تا ساعت ۱۲ شب بخوابید.

زمان مناسب برای خواب

امروزه شرایط به شکلی است که انگار همه کمبود خواب دارند.بدن انسان مکانیزم مشخصی دارد و باید در ساعات مشخصی خوابید. طبق گفته پزشکان بدن از ساعت ۱۱ شب تا ۴ صبح هورمون هایی ترشح میکند که برای سلامت بدن بسیار ضروری است. نخوابین در این زمان باعث ترشح نشدن این هورمون ها و به طبع آن به وجود آمدن مشکلاتی برای بدن می شود.

 

تاثیر دیر خوابیدن بر روی بدن
تاثیر دیر خوابیدن بر روی بدن

پیشنهاد مهد تشک : دلیل استفاده از محافظ تشک

در خواب چه اتفاقی می افتد؟

  • پزشکان می‌گویند حدود ساعت ۱۱ شب تا چهار صبح برخی هورمون‌هایی که برای سلامت بدن بسیار ضروری هستند در خواب ترشح می‌شوند و اگر فردی در این ساعات بیدار باشد، قطعا این هورمون‌ها نمی‌توانند به طور مناسب در بدنش ترشح شوند.
  • البته آماده سازی بدن برای این پروسه از دو ساعت قبل آغاز می‌شود، بین ساعت ۹ تا ۱۱ شب زمانی است که بدن برای از بین بردن مواد سمی و غیر ضروری شروع به فعالیت می‌کند.
  • بین ساعت ۱۱ تا ۱ بهترین زمان برای خواب عمیق است، چون این مواد سمی در حال دفع شدن از کبد هستند.
  • دو ساعت بعدی، تا ساعت ۳ بدن در حال سم زدایی از کیسه صفراست که فقط در صورت یک خواب عمیق ممکن می‌شود.
  • ساعت ۳ تا ۵ صبح زمان از بین بردن مواد سمی از ریه است که در این ساعت احتمال عطسه یا سرفه در خواب زیاد است.
  • ساعت ۵ تا ۷ صبح عملیات پاکسازی در روده بزرگ شروع می‌شود که می‌توانید آن را دفع کنید.
حتما مطالعه کنید
عوارض خوابیدن بر روی زمین

تاثیر نحوه خوابیدن بر پوست

در طول شب و ساعت‌های خواب بدن در حال پاکسازی و تصفیه مواد مضر از بدن است. قسمتهای بیرونی بدن مثل پوست در حال استراحت هستند؛ بنابراین باید به این نکته دقت کرد که خوابیدن روی صورت و فرو رفتن پوست در بالش به شکلی که امکان رسیدن هوا نباشد برای پوست ضرر دارد.

د‌ر این حالت پوست فشرد‌ه شد‌ه و گرد‌ش خون در آن به اند‌ازه کافی صورت نمی‌گیرد؛ بنابراین پوست صورت آسیب می‌بیند و چین می‌خورد و سبب چین و چروک می‌شود. خوابید‌ن به حالتی که سر به سمت پایین باشد سبب جمع شد‌ن آب د‌ر محل و د‌ر نتیجه پف‌آلود‌گی صورت می‌شود.

 

اشتباه بزرگ

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات بیشتر افراد در مورد خواب، این است که فکر می‌کنند باید حتما شب‌ها زود به تخت خواب بروند. حتی با وجود عدم خستگی به زور برای خوابیدن تلاش می کنند. یادتان باشد این حالت بیشتر شبیه شنا کردن در خلاف جهت آب است و نه تنها به سلامتی شما کمک نمی‌کند بلکه این فشار به بدن به ضرر شما هم هست.

هورمونی در بدن هست که باعث خواب آلودگی می‌شود. این هورمون ملاتونین است که در مقابل روشنایی سرکوب می‌شود و در تاریکی ترشح آن زیاد‌تر است. اینکه ما تصور کنیم با تاریکی هوا باید بخوابیم و با طلوع خورشید بیدار شویم باور غلطی است. بدن انسان باید به خواب نیاز داشته باشد و کاملا احساس خستگی داشته باشید در غیر این صورت این خواب هیچ تاثیری نخواهد داشت.

برای حل این مشکل بهترین کار این است که شب‌ها هر وقت خسته شدید بخوابید، ولی صبح‌ها سر ساعت مشخصی بیدار شوید. این پروسه مدتی زمان می‌برد، اما کم کم بدن شما به ساعت خواب مشخصی عادت می‌کند. با این روش می‌توانید ساعت بیولوژیکی بدنتان را برای خواب مناسب تنظیم کنید. (ساعت بیولژیکی بدن ناحیه‌ای کوچک در هیپوتالاموس مغز است که کنترل خواب و بیداری بدن را بر عهده دارد.)

حتما مطالعه کنید
شیوه‌ی نگهداری حوله

یادتان باشد دوساعت قبل از خواب نوشیدنی هایی مثل چای وقهوه را مصرف نکنید.

 

تاثیر دیر خوابیدن بر روی بدن
تاثیر دیر خوابیدن بر روی بدن

پیشنهاد مهد تشک : تشک های طبی چه خصوصیاتی دارند؟

راهکارهایی برای داشتن خوابی خوب

زمان و شرایط خواب برای همه یکسان نیست.اما مواردی هستند که در مورد بیشتر افراد صدق می کند به بیان بعضی از این راهکار ها می پردازیم:

 

  • سعی کنید وقت خوابتان را تنظیم کنید و سر وقت تعیین شده بخوابید. بهترین زمان خواب حدود ۶ الی ۸ ساعت است، ازین کمتر کم خوابی و بیشتر پر خوابی است. یادتان باشد ۸۵ درصد این زمان باید در شب باشد. یک ساعت خواب بین روز برای شما کافیست. قبل از خواب چند دقیقه‌ای قدم بزنید تا راحت‌تر بخوابید. برای بیدار شدن به موقع از ساعت زنگ دار استفاده کنید.
  • سعی کنید به هیچ وجه برنامه خوابتان را به هم نزنید. دو ساعت قبل از خواب نوشیدنی‌هایی مثل چای و قهوه را حذف کنید. بعد از بیدار شدن از خواب، حدود نیم ساعت ورزش کنید. قبل از خواب معده و مثانه خالی باشد. ترجیحا قبل از خواب آب ننوشید.
  • شب‌ها نباید گرسنه بخوابید و خیلی هم سنگین غذا نخورید. به خودتان کمک کنید تا سر وقت همیشگی صبح‌ها بیدار شوید. اگر در خوابیدن مشکل دارید بلافاصله سراغ دارو نروید، خواب مصنوعی کمک چندانی به بدن نمی‌کند. بهتر است در این شرایط خواب ظهر را حذف کنید و خودتان را به زور مجبور به خوابیدن نکنید. اگر به مدت چهارهفته هرشب بعد از نیم ساعت خوابتان نبرد باید به پزشک مراجعه کنید.شاید شما مشکل بی‌خوابی اولیه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button