مقالات کالای خواب

5 مزیت بسیار مهم و کلیدی استفاده از بالش‌ طبی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

5 مزیت بسیار مهم و کلیدی استفاده از بالش‌ طبی

بالش طبی نوعی بالش درمانی می‌باشد که برای بهبود کیفیت خواب و محافظت از سر و گردن طراحی و تولید شده‌اند. این گونه بالش‌ها از فومی ساخته شده‌اند که بر طبق نقطه قوت حافظه‌دار بودن از سر و گردن حین خواب محافظت می‌نماید.

بالش‌های طبی می‌توانند در درمان خیلی از دردهای جسمی مثل آرتروز و پیشگیری از خروپف موثر باشند. متریال اصلی تشکیل‌دهنده‌ی این بالش‌ها از پلیمری به اسم پلی اورتان بوده که اغلب برای تهیه‌ی مبلمان، تشک، صندلی‌های ماشین و غیره به کار می‌رود.

بالش مموری فوم نوعی کف پلی اورتان بوده که با مخلوط مواد شیمیایی الاستیک شده است. این به این معنی است که با هر فشار بالش تغییر شکل می‌دهد و با موقعیت سر و گردن شما سازگار می‌شود. به مموری فوم، ویسکو الاستیک هم می‌گویند. ویسکو به این معنی است که شما به واسطه‌ی سر نیرویی به بالش وارد می‌کنید و موجب تغییر شکل آن خواهید شد.

حالت الاستیک نیز هنگامی اتفاق می‌افتد که ماده به شکل طبیعی و ابتدایی خود برمی‌گردد. این نوع بالش‌ها طبق سر و گردن ساخته می‌شوند. بر اساس تحقیقات انجام گرفته و مشاهده نتایج، بالش‌های طبی دارای نقش مؤثری در کم کردن درد و بهبود کیفیت خواب هستند.

تا به حال هیچ موردی مبنی بر مضر بودن ساختار و متریال تشکیل‌دهنده‌ی بالش طبی وجود نداشته است. اگر شما هم با اختلال در خواب روبه‌رو بوده و از دردهای جسمی در قسمت سر، گردن یا کمر رنج می‌برید، می‌توانید این نوع بالش را مورد استفاده قرار دهید.

 

بالش طبی

مزیت‌های استفاده از بالش‌های طبی

یکی از مهمترین مزیت‌های به کار بردن بالش طبی، کمک به قرار گرفتن درست شانه‌ها، گردن و ستون فقرات حین خواب می‌باشد. این بالش به سالم ماندن قسمت‌های گوناگون بدن کمک خواهد کرد. به علاوه برخی از بخش‌های بدن مثل زانوها، کمر، گردن و غیره که تحت فشار و استرس می‌باشند هم با استفاده از این بالش بهبود پیدا خواهند کرد. از دیگر مزایای بالش طبی می‌توان موارد زیر را ذکر کرد:

حتما مطالعه کنید
ویژگی ها و خصوصیات بهترین تشک طبی

 

 • کم کردن دردهای جسمانی از مزیت های بالش طبی میباشد

این بالش عوارض مربوط به ریفلاکس معده را کم خواهد کرد. برای مانع شدن از عوارض و تسکین درد در برخی از بیماری‌ها مثل آرتروز، سردرد، فیبرومیالژیا و غیره نیز متخصص‌ها این نوع بالش را توصیه می‌کنند. اگر حین خواب خروپف می‌کنید، می‌توانید یکی از این بالش‌ها را امتحان نمایید، بعضی از اشخاص برای پیشگیری از خروپف آن‌ها را به کار می‌برند.

 

 • مناسب برای پوست از مزیت های دیگر بالش طبی میباشد

بالش‌های معمولی در طولانی مدت موجب به وجود آمدن چین و چروک بر روی پوست صورت خواهند شد. بالش‌های طبی با توجه به بافت نرمی که داشته در کم کردن چین و چروک خیلی موثر می‌باشند. به علاوه حین به کار بردن این بالش‌ها حساسیت پوستی برای فرد به وجود نمی‌آید. به علاوه این بالش‌ها از به وجود آمدن پف چشم هم پیشگیری می‌نمایند. حین خواب مایعات کناره‌ی چشم جمع شده و موجب پف کردن چشم خواهند شد. برای مانع شدن از این اتفاق باید سر خود را بالاتر از بدن قرار داده که استفاده از بالش طبی در این امر به شما کمک می‌نماید.

 

 • بهتر کردن گردش خون

منعطف‌پذیری بالش طبی سازگار با اندام‌های بدن در سرعت و بهبود گردش جریان خون موثر می‌باشد. بهبود گردش خون حین خواب موجب کم شدن دردهای کمر و گردن می‌شود.

 

 • کاهش عرق شبانه نیز از مزیت های بالش طبی میباشد

نوعی ژل خنک‌کننده داخل بالش فوم حافظه‌دار یا مموری فوم وجود داشته که بالش را خنک نگه خواهد داشت. به همین علت بالش‌های طبی در پیشگیری از عرق زیاد مفید هستند.

حتما مطالعه کنید
10 ویژگی مهم یک تشک طبی خوشخواب

 

 • تنظیم فشار از مزیت های بالش طبی میباشد

با پراکنده شدن فشار به شکل مساوی در قسمت سر و صورت از انقباض عضلات پیشگیری می‌کند. با توجه به این نقطه قوت اشخاصی که مستعد درد در بخش فک می‌باشند یا حین خواب دندان‌قروچه می‌کنند ، با به کار بردن بالش‌های طبی شاهد کم شدن درد و عوارض خواهند بود.

مزیت‌های استفاده از بالش‌های طبی

نوع‌های مختلف بالش‌های طبی

 • بالش شیاردار

بالش شیاردار اکثراً برای محافظت از وضعیت قرارگرفتن سر و بدن حین خواب به کار می‌رود. خیلی از اشخاص حین خواب عرق زیادی می‌کنند ، طراحی این بالش به شکلی بوده که در کم کردن عرق اثر مثبتی دارد.

 

 • بالش گردنی

حین نشستن بر روی صندلی یا کار کردن پشت میز کار ، سر و گردن باید در شرایط مناسبی قرار بگیرند. این نوع بالش مانع از خم شدن گردن و متمایل شدن آن به جلو می‌شود. دقت کنید استفاده از این بالش برای زمان طولانی توصیه نمی‌شود. بالش گردنی انقباض‌های عضلات گردن را هم بهبود می‌دهد.

 

 • بالش آرتروز

اشخاصی که به آرتروز گردن مبتلا بوده اغلب با دردهای زیادی در قسمت گردن و سر مواجه هستند. برای کم شدن دردهای آرتروز ، به کار بردن این نوع بالش طبی مورد مناسبی می‌باشد. این بالش به شکلی ساخته شده است که شما به سه طریق می‌توانید حین خواب آن را به کار برده و از گردن خود محافظت نمایید. به علاوه این بالش در طولانی مدت باعث گوش‌درد نخواهد شد. قسمت گردن حین خواب همواره باید در شرایط درستی قرار بگیرد. در صورت عدم توجه به این مسئله همیشه با دردهایی در قسمت گردن، سر، کمر و شانه‌ها مواجه خواهید شد.

 • بالش ویژه تنگی نفس
حتما مطالعه کنید
آشنایی با 4 مزیت و ویژگی استفاده از بالش بارداری

بیمارانی که مجبور به استفاده از لوله‌های دستگاه‌های کمک تنفسی بوده ، می‌توانند جهت تنفس بهتر و کم کردن درد کمر این بالش طبی را به کار ببرند.

نوع‌های مختلف بالش‌های طبی

خصوصیات بالش طبی

بالش‌های طبی به علت داشتن فوم حافظه‌دار از خصوصیات بسیاری برخوردار بوده که در زیر آن‌ها را ذکر می‌کنیم :

 • قرار گرفتن سر و گردن بر روی بالش به شکل درست
 • دارای خاصیت ضد باکتری می‌باشند.
 • توانایی هماهنگی با شکل و ساختار بدن اشخاص گوناگون را دارند.
 • به گردش جریان هوای سرد کمک می‌کنند.
 • درد را در قسمت سر، گردن و ستون فقرات کم می‌کنند.
 • مانع از ورود گرد و غبار و آلودگی می‌شوند.
 • خستگی و احساس کوفتگی پس از بیدار شدن را کم می‌کنند.
 • مرغوبیت در ساخت و طول عمر زیاد

 

سخن پایانی

نقطه قوت بالش طبی فقط به بهبود کیفیت خواب ختم نمی‌شود. تمام بخش‌های بدن حین خواب بر روی یکدیگر اثر می‌گذارند. به عنوان نمونه اگر حین خواب گردن شما تحت فشار باشد این فشار به ستون فقرات هم انتقال پیدا می‌کند. نداشتن آسایش و راحتی حین خواب می‌تواند به شکل آزاردهنده‌ای غیرقابل‌تحمل باشد و کیفیت زندگی شما را هم تحت تأثیر قرار دهد. به علاوه برخی از روش‌های خوابیدن هم می‌توانند صدمات جدی به جسم وارد نمایند. بر اساس تحقیق‌های پزشکی، خوابیدن بر روی شکم، ستون فقرات را در شرایط غیرطبیعی قرار خواهد داد. در این حالت وزن در وسط بدن بوده و فشار دوچندانی به کمر و گردن وارد خواهد شد. این مسئله موجب می‌شود تا ستون فقرات نتواند منحنی طبیعی خود را در بهترین حالت نگه دارد. بالش‌های طبی مانع از صدمه دیدن ارگان‌های حساس بدن مثل ستون فقرات شده و بدن را در وضعیتی مناسب قرار خواهند داد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button