مقالات متفرقه

چگونه یک خواب خوب داشته باشیم

زمان مطالعه: 4 دقیقه

داشتن یک خواب خوب

داشتن یک خواب خوب تحت تاثیر عوامل مختلفی می باشد. چنانچه با تخت و محیط خواب خود راحت نباشید، در حال سپری کردن یک سوم از عمر خود در این حالت هستید. یقیناً نداشتن آسایش بر روی تخت خواب، کیفیت خواب پایین تری را به وجود می‌آورد. یک رختخواب ایده‌آل می‌‌تواند به شما کمک نماید خواب خوبی داشته باشید و موجب شود در طول شب بیدار نشوید. خواب تنها زمانی اتفاق می‌افتد که عضله‌ها، رباط‌ها ‌و دیگر ساختارهای ستون فقرات بتوانند به طور کامل آرام بگیرند. یک صدمه یا اختلال در آن، می‌‌تواند این آرامش را کم کند.

خواب شما در کیفیت زندگی شما بسیار حائز اهمیت می‌باشد. در جامعه پهناور امروز، به سادگی زمانی جهت انجام استراحت به دست نخواهید آورد. بدن شما احتیاج به استراحت کافی داشته تا هر روز بدن را ترمیم کند و انرژی کافی برای روز بعد مهیا نماید.

اگر شما اعتقاد دارید رختخواب به سلامت شما صدمه خواهد زد، وقت آن بوده که یک رختخواب جدید تهیه کنید. هر کس زمانی را می‌‌خواهد استراحت کند و در رختخواب باشد،در نتیجه کیفیت رختخواب برای داشتن خواب خوب مسئله‌ی مهمی می‌باشد. به عنوان نمونه، اگر رختخواب شما به طرز صحیحی از ستون فقرات پشتیبانی نکند، حتی یک خواب طولانی برای شما احساس راحتی را به وجود نخواهد آورد. امکان دارد حتی صبح که از خواب بیدار می‌‌شوید درد را حس کنید. در عوض در یک رختخواب ایده‌آل احساس آرامش کامل به دست آورده حتی اگر ساعات کمتری را در خواب سپری کنید.

 

چگونه یک خواب خوب داشته باشیم

بالش ایده‌آل و داشتن خواب خوب

یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در به وجود آوردن یک خواب خوب به کار بردن بالش مناسب است. بالش از جمله بالش طبی، بالش پر، بالش مموری فوم، بالش الیاف و غیره باید به درستی و با توجه به ساختار بدن و گردن انتخاب شود تا راحتی هر شب را برای شما به وجود بیاورد. این را مد نظر داشته باشید که بالشی وجود ندارد که برای تمام مردم ایده‌آل باشد. مورد دیگری که بر انتخاب بالش تاثیرگذار بوده، چگونگی خوابیدن شما در طول شب و موقعیت ترجیحی شما در حین خواب خواهد بود. با توجه به این مسئله باید بالش خود را به درستی انتخاب کرده تا خون رسانی به سر شما به درستی انجام گیرد و مانع از کشیدگی و تحت فشار قرار گرفتن عضلات گردن و گردن درد شود.

حتما مطالعه کنید
شیوه‌ی نگهداری حوله

اگر شما به طور دائم از خواب با بالش سفت و یا داشتن مشکل‌های تنفسی بیدار می‌‌شوید، یک راه حل ساده می‌‌تواند عوض کردن بالش باشد. اگر از گردن یا سردرد خسته شده ، از حساسیت رنج برده یا اگر بالش خود را چندین سال دارید، وقت آن می‌باشد که تعویض شود.

بالش نامناسب امکان دارد موجب سردرد، درد گردن، شانه و بی حسی دست ، و موجب عطسه و حساسیت شود که می‌‌تواند اثر قابل توجهی در کیفیت و مدت زمان استراحت شما داشته باشد و موجب خستگی مزمن و دیگر مشکلات سلامتی شود. امکان دارد عوض کردن بالش مورد علاقه تان برایتان سخت باشد، ولی این امر برای داشتن سلامتی ضروری می‌باشد .

بالش‌ها ‌دارای تعدادی از لکه‌ها ‌و ذرات باقی مانده مثل خاک، روغن و سلول‌های مرده پوست می‌باشند، در نتیجه مهم بوده که در پاک و سالم ماندن بالش خود تلاش کنید. این کار را می‌توان با داشتن محافظ بالش انجام دهید تا بالش خود را در شرایط خوبی حفظ نمایید و در مقابل آلرژی‌ها ‌از آن محافظت کنید. در این میان می‌توان بالش‌هایی را پیشنهاد کرد که از الیاف میکروفایبر ساخته شده چون این الیاف آنتی آلرژی می‌باشند و به طور کامل با استانداردهای سلامت همگام هستند.

درجه حرارت و انتخاب روتختی ایده‌آل برای داشتن خواب خوب

خیلی از اشخاص به درجه حرارت مناسب برای خواب خوب توجهی نخواهند کرد. امکان دارد محیط خواب خود را خیلی سرد و یا خیلی گرم کنند که احتمال دارد در اواسط خواب به دلیل عدم قرارگیری در درجه حرارت مناسب، احساس ناراحتی کرده و از خواب بیدار شوند. در این موارد با کنترل درجه حرارت روی 20 تا 25 درجه سانتیگراد و با به کار بردن پتو و روتختی مناسب می‌توانید از عرق کردن شبانه و یا سرد شدن و سرما خوردن جلوگیری کنید.

حتما مطالعه کنید
تاثیر دیر خوابیدن بر روی بدن

درجه حرارت و انتخاب روتختی ایده‌آل

پاکیزگی محیط خواب و داشتن خواب خوب

یکی از موردهایی که در یک خواب خوب تاثیر گذار بوده، پاکیزگی لحاف ، تشک ، بالش و روتختی می‌باشد. تمام مردم از اهمیت تمیز نگه داشتن تشک ، نابودی لکه و بوی تشک و همین طور تمیزی و شستشوی بالش و ملحفه‌ها آگاه هستند. با تمیز نگه داشتن محیط خواب به جزء پیشگیری از بیماری و آلرژی و به علاوه پیشگیری از ورود حشرات و ساس به تخت خواب، به خواب بهتر شما کمک خواهد کرد. در ضمن ملحفه و روانداز لطیف و پاکیزه حس بهتری در حین خواب برای شما به وجود می‌آورد.

انتخاب مناسب‌ترین تشک

با مهیا کردن شرایط محیط خواب و به وجود آوردن مواردی که ذکر شد یک خواب خوب برای شما ایجاد خواهد شد ولی در صورتی که تشک شما ایده‌آل نباشد، این کیفیت دوباره مورد چالش قرار خواهد گرفت.

عمر مفید تشک پنج سال الی هفت سال بوده که البته بسته به تشک مورد استفاده امکان دارد تا ده سال هم بدون مشکل از تشک استفاده نمایید. به علاوه امکان دارد زودتر از پنج سال احتیاج به عوض کردن تشک باشد. با توجه به علائم زمان تعویض تشک باید از زمان مناسب عوض کردن تشک با خبر شوید. ضمن این که احتمال دارد با تعمیر تشک و یا به کار بردن پد مموری فوم بتوانید زمان بیشتری تشک را به کار ببرید. ولی همواره در نظر داشته باشید عوض کردن تشک و خرید تشک خوشخواب امکان دارد برای شما هزینه به دنبال داشته باشد. اما خواب خوب و با کیفیتی را به شما خواهد بخشید که همین کار روز بهتری را برای شما به وجود می‌آورد.

حتما مطالعه کنید
عوارض خوابیدن بر روی زمین

سخن پایانی

خواب خوب یک مولفه‌ی کلیدی برای سلامت ذهن و بدن می‌باشد. ولی گاهی اوقات داشتن خواب خوب و راحت، به سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود. داشتن یک روتین شبانه مرتب و مشخص، کمک کرده که خواب مناسب و راحت‌تری داشته باشید ، صبح سرحال بیدار شده و برای آغاز یک روز عالی آماده شوید. اگر این روتین شبانه اثری روی کیفیت خواب شما نداشته و پس از امتحان کردن آن برای مدتی به نتیجه نرسیدید ، با یک پزشک مشورت کرده تا علت‌های اصلی بی‌خوابی و اختلالات خواب شما معین شود. اما در اکثر موارد با تغییر سبک زندگی می‌توانید یک خواب خوب و راحت را برای خود به وجود بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button