مقالات تخت خوابمقالات کالای خواب

آیا بالش نرم باعث گردن درد و آسیب به آن میشود ؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

آیا بالش نرم باعث گردن درد و آسیب به آن میشود ؟

بالش نرم بخصوص اگر خیلی نرم باشد نمی تواند پشتیبانی کافی از سر و گردن شما را فراهم کند و بطور قطعی باعث آسیب به سلامتی گردن شما خواهد شد. بخصوص اگر به پهلو می خوابید بهتر است از بالش سفت تری استفاده کنید. خوابیدن روی بالشی که زیادی نرم باشد باعث می شود روز بعد با احساس گردن درد و حتی سر درد از خواب بیدار شوید.

شما تشک راحت و باکیفیتی دارید که در وضعیت خوبی هم قرار دارد. دمای اتاق خوابتان را روی ۲۰ درجه سانتیگراد تنظیم می کنید و خیالتان آسوده است که محیط خوابی خنک، ساکت و تاریک دارید. همچنین برنامه زمانی خواب و بیداری خود را هم کاملا رعایت می کنید اما همچنان هنگام بیدار شدن احساس درد بخصوص در ناحیه گردن دارید. اگر شما عادت دارید که به پهلو بخوابید احتمالا مشکل از بالش شماست؟

دانستن این مهم است که بالش نرم به خودی خود علت گردن درد نیست. در واقع، بالشت های نرم و باریک برای افرادی که عادت به خوابیدن روی شکم دارند توصیه می شود. مشکل زمانی پیش می آید که شما از یک بالشت خیلی نرم برای حالت خوابی اشتباه استفاده می کنید، مثلا برای وقتی که به پهلو می خوابید. بهتر است با بالش مناسب برای هر حالت از خواب آشنا شوید.

وقتی شما بدون بالش به پهلو بخوابید، هیچ چیز گردن شما را بالا نگه نمی دارد. درنتیجه گردن شما به پایین خم می شود، که آن را از قرار گرفتن در راستای ستون فقرات خارج کرده و باعث ایجاد درد هنگام بیداری می گردد. وقتی شما بالشی خیلی نرم دارید و به پهلو می خوابید مثل این می ماند که بدون بالش خوابیده باشید. وزن سرتان باعث فرو رفتن عمیق در بالش می شود که آن هم موجب به کناره ها رفتن مواد درون بالش شده و جا را برای سر شما باز می کند.

حتما مطالعه کنید
تفاوت تشـک های لاتکس و مموری فوم

افرادی که به پهلو می خوابند وقتی از بالشتی نرم استفاده می کنند، معمولا از گردن درد رنج می برند. اما آن ها تنها کسانی نیستند که به دلیل استفاده از بالش اشتباهی در خطر قرار دارند. حتی بدون در نظر گرفتن پوزیشن خواب نیز استفاده از بالش نامناسب می تواند موجب گردن درد شود.

 

آیا بالش نرم باعث گردن درد و آسیب به آن میشود ؟
آیا بالش نرم باعث گردن درد و آسیب به آن میشود ؟

بهترین بالش و حالت خواب برای گردن درد کدام است؟

خوشبختانه راه حل گردن درد ناشی از بالش ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از بالش مناسبی برای حالت خوابی که به آن عادت دارید استفاده کنید.

افرادی که به پهلو می خوابند به بالشی نیاز دارند که به اندازه ای سفت باشد که بتواند از سر و راستای گردن و ستون فقرات پشتیبانی کند. در عین حال برای خوابیدن به اندازه کافی راحت باشد. گزینه های خوب بالش های سفت یا خیلی سفتی است که از مموری فوم یا لاتکس طبیعی ساخته شده اند، و گودی و نرمی کافی را در واکنش به وزن و فشار سر شما تامین می کنند.

بالش خوب برای خوابیدن به پهلو باید به اندازه ای سفت باشد که بتواند از سر و راستای گردن پشتیبانی کند
افرادی که به پشت می خوابند نیز بهتر است از یک بالش سفت استفاده کنند که گردن را مستقیم در راستای ستون فقرات نگه دارد. بالش طبی بلند برجسته ای که گودی زیر گردن را پر کند انتخاب خوبی است.

افرادی که مرتب حالت خواب خود را تغییر می دهند و کمی به پشت و کمی به پهلو می خوابند بهتر است بالشی انتخاب کنند که در وسطش یک گودی داشته باشد. بالش های مموری فومی که یک گودی در وسط دارند در بازار در دسترس هستند.

حتما مطالعه کنید
تفاوت تشک طبی با تشک طبی فنری

افرادی که روی شکم می خوابند به یک بالش نرم و باریک نیاز دارند. اگرچه حتی با بالش مناسب نیز افرادی که روی شکم می خوابند احتمالا همچنان و در اغلب مواقع در ناحیه گردن و شانه ها احساس درد داشته باشند. چون آن ها سرشان را به پهلو می چرخانند و گردن را از حالت انحنای طبیعی خارج می کنند.

بدون در نظر گرفتن بالشی که انتخاب می کنید، باید به ارتفاع آن نیز توجه داشته باشید که برای شما مناسب باشد. فاصله بین گردن و شانه خود را اندازه بگیرید و بالشی پیدا کنید که به این ارتفاع بخورد. اغلب مردم روی بالشی به ضخامت ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر به خوبی می خوابند.

افرادی که از درد گردن در رنج هستند نیاز به مراقبت ویژه ای دارند و باید از بالش های پر، کرک یا پرشده از کاه خودداری کنند. با وجود این که شما می توانید مقدار پرهای موجود در بالش را تنظیم کنید اما این مواد پر کننده به سهولت حرکت می کنند و در نهایت برای ایجاد پشتیبانی کافی قابل اعتماد نیستند.

 

آیا بالش نرم تنها دلیل گردن درد است ؟

گاهی ممکن است مشکل از تشک شما نیز باشد. اگر تشک شما خیلی سفت باشد، بدن شما در سطح خیلی بالایی می ماند و باعث می شود که گردن به سمت پائین خم شود. بهترین تشک برای افرادی که به پهلو می خوابند تشک نرم یا تشکی با سفتی متوسط است که اجازه دهد نقاط فشار بدن در بستر فرو رفته و ستون فقرات مسطح بماند. تشک های مموری فوم و هیبریدی گزینه های خوبی هستند.

حتما مطالعه کنید
تشک طبی زمینی

علاوه بر این ها شما باید در ساعات بیداری از خم شدن زیاد گردن مثلا هنگام کار با کامپیوتر یا استفاده از موبایل جلوگیری کنید. با نرمش های مخصوص گردن عضلات این ناحیه را تقویت کنید، آب بدن خودتان را حفظ کنید و حالت سر و گردنتان را وضعیت صحیح نگه دارید. برای جلوگیری از خم کردن بیش از اندازه گردن هنگام صحبت با موبایل می توانید از هدست استفاده کنید.

 

آیا بالش نرم باعث گردن درد و آسیب به آن میشود ؟
آیا بالش نرم باعث گردن درد و آسیب به آن میشود ؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button